Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Podwyżki cen energii elektrycznej 2019, jak się na nie przygotować?

Podwyżki cen energii elektrycznej 2019, jak się na nie przygotować?

Ostatnimi czasy głośno jest o podwyżkach energii elektrycznej od 2019 roku. Wokół tematu jest wiele niewiadomych i spekulacji, które postaram się w tym artykule rozwikłać oraz odpowiedzieć na pytanie, jak przygotować się do podwyżek. Co możemy zrobić, aby nie zapłacić więcej za energię elektryczną.

author box img

Andrzej Szczepaniec

Zaktualizowano: 19 kwietnia 2021 19.04.2021 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 12858 Dostawców Surowców blisko Ciebie

Autor: Karol Szczepaniec

Skąd te podwyżki?

W ciągu ostatniego roku ceny hurtowe energii elektrycznej wzrosły o kilkadziesiąt procent. Aktualnie przyczynia się to do wzrostu cen taryfy G, która posiadają klienci indywidualni. Winne są temu m.in. ceny węgla, który również podrożał. Ma to olbrzymie znaczenie, ponieważ polski przemysł energetyczny opiera się w ponad 80% na wykorzystaniu węgla jako paliwa energetycznego. Zaznaczmy, że w przypadku handlu węglem nie można mówić o zwykłej sprzedaży towaru, ponieważ węgla nie można w prosty sposób kupić od kopalni lub pośrednika, konieczna jest akcyza. Zarówno akcyza, jak i handel węglem podlegają pod kontrolę Izby Celnej, której zadaniem jest kontrola akcyz. Podatek wraz z akcyzą stanowią ok. 20% ceny tony węgla, co nie pozostaje obojętne wobec ostatecznej ceny tony surowca.

Wzrost cen energii elektrycznej podyktowany jest również narzuconymi przez UE opłatami za emisję CO2, które do każdej MWh dodają koszt w wysokości ok. 70 zł. Te dwa główne czynniki determinują wzrost cen energii elektrycznej, które prawdopodobnie będą cały czas wzrastać, czyniąc energię elektryczną z roku na rok coraz droższą.

Jak duże będą podwyżki?

Odpowiedź na to pytanie uzyskamy prawdopodobnie w połowie grudnia, gdy zostanie zakończone postępowanie taryfowe przeprowadzane przez URE. Wnioski od przedsiębiorstw energetycznych wpłynęły do urzędu 15 listopada. Spekuluje się, że podwyżki będą na poziomie 30–40%, jednak analitycy spodziewają finalnego zaakceptowania podwyżek na poziomie ok. 17-20%.

Rząd rozważa możliwość rekompensat z tytułu podwyżek na 2019 rok, które mogą kosztować 2 mld budżet państwa. Jednak jeżeli rząd przyzna obywatelom rekompensaty, będą one potrzebowały dodatkowej notyfikacji Komisji Europejskiej, co znacząco wydłuży cały proces oraz wprowadzi dodatkowy element niepewności całego przedsięwzięcia. Rekompensaty miałyby obejmować 100% podwyżki energii elektrycznej wyliczonej na podstawie zużycia za rok 2018, co w praktyce może oznaczać brak rekompensaty dla nowo przyłączonych gospodarstw domowych. Jeżeli twoje zużycie przekroczy prognozy oszacowane na podstawie tych z 2018 roku, zapłacisz nadwyżkę w nowej cenie.

Jeżeli rządzącym uda się zapewnić rekompensaty na podwyżki cen energii elektrycznej w 2019 roku, warto ten rok przeznaczyć na przygotowanie się do podwyżek, które przetrzymane, ale jednak uderzą ze zdwojoną siłą w 2020 roku. Przyjrzyjmy się zatem średniemu poborowi prądu, jak i propozycjom optymalizacji zużycia.

Ile zużywamy prądu?

Najwięcej energii zużywają lodówki (25-30%) – warto zastanowić się, czy nie pora na zakup nowego urządzenia. Jeżeli jesteśmy w trakcie zakupu lub zdecydowaliśmy, że pora na wymianę lodówki, warto kierować się kryterium, jakim jest klasa energetyczna urządzenia.

Kolejny punkt to oświetlenie oraz drobne sprzęty AGD (20%), takie jak czajniki elektryczne. Jeżeli mamy możliwość zamiany czajnika elektrycznego na czajnik gazowy, warto rozważyć taką opcję pod kątem ekonomicznym.

Warto zainteresować się oświetleniem, jakie mamy zainstalowane. Nowoczesne oświetlenia dają nie tylko lepsze doświetlenie, nowoczesny design, ale przede wszystkim o wiele niższe zużycie energii, zwłaszcza technologia LED.

Kuchenki elektryczne oraz mikrofalówki (19%). Zużycie tych urządzeń co roku spada, wiąże się to z faktem, że jemy coraz więcej poza domem lub tylko podgrzewamy gotowe posiłki. Jednak zakup nowego urządzenia powinien być przemyślany pod kątem klasy energetycznej. Aktualnie mamy również wchodzące na rynek rozwiązania hybrydowe, gazowe płyty grzewcze, które mogą urosnąć do rangi faworytów na rynku.

Pralki (9%). Przy wyborze nowego urządzenia należy, jak w przypadkach poprzednich, wybrać jako jeden z wiodących wyznaczników klasę energetyczną urządzenia. Nowoczesne systemy optymalizują zużycie energii dzięki specyficznym programom, między innymi dobieranie programu oraz ilości wody do wagi prania.

Telewizor oraz sprzęt audio (6%). Podczas zakupu nowego urządzenia należy wziąć również jako ważny wyznacznik klasę energetyczną urządzania. Współczesne urządzenia oferują nam technologię OLED, która podświetla wybrane piksele, a nie całą matrycę, co sumarycznie wpływa na niższe zużycie energii, inteligentne systemy analizy oświetlenia dostosowują kontrast i barwę do natężenia światła zewnętrznego, co również wpływa korzystnie na gospodarkę energetyczną urządzenia.

Co zatem zrobić, aby przygotować się na podwyżki?

Dobrym pomysłem jest stopniowe wprowadzanie optymalizacji. Stworzenie listy urządzeń, które w pierwszej kolejności należałoby wymienić oraz sukcesywnie wprowadzać zmiany.

Jednym z pomysłów jest modernizacja oświetlenia, która nie generuje olbrzymich kosztów, lecz potrafi odświeżyć wnętrze i wprowadzić ciekawe wizualne zmiany. Zmiana oświetlenia tradycyjnego na ledowe jest olbrzymim krokiem do przodu. Zauważmy, że nie jest to przyszłościowa nowinka, lecz rozwiązanie, które jest już szeroko stosowane zarówno w sektorze przemysłowym, jak i prywatnym.

Dlaczego technologia LED? Standardowa żarówka 60-watowa zużywa w godzinę (60 kWh), dając przy tym natężenie światła 700-810 [lm], odpowiednikiem jest LED o mocy ok. 10 watów dający te same parametry przy sześciokrotnie niższym zużyciu energii.

Oto kilka zalet wymiany oświetlenia:

  • wybierając LED, możesz wybrać spośród szerokiego wachlarza, temperaturę barw,
  • wiele niższe zużycie energii,
  • odświeżenie wnętrza architekturą światła,
  • mnogość dostępnych rozwiązań,
  • bogate wzornictwo,
  • o wiele niższe koszty energii,
  • nowoczesny styl.

Warto skonsultować z profesjonalną firmą odpowiedni dobór rozwiązań, mających na celu optymalizację zużycia energii elektrycznej. Ważne, by trafić na firmę, która doradzi, zaprojektuje, wykona, da gwarancję i zapewnia serwis.

Dodano: 31 grudnia 2018 Zaktualizowano: 19 kwietnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco